Wózki jezdniowe podnośnikowe elektryczne — co to jest i jakie jest ich zastosowanie?
Nowoczesna gospodarka nie może obejść się bez urządzeń pozwalających na przemieszczanie dużych mas towarów. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań tego typu są wózki podnośnikowe o napędzie elektrycznym. Czym są te urządzenia? I jakie są najważniejsze obszary ich użytkowania?
Jak zbudowane są wózki jezdniowe podnośnikowe elektryczne?
Wózek jezdniowy podnośnikowy elektryczny wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań z napędem — silnikiem, pobierającym prąd z akumulatora o dużej pojemności i krótkim czasie ładowania (ta ostatnia cecha pozwala użytkować tego typu pojazdy nawet w zakładach, w których praca odbywa się w systemie trzyzmianowym). Odrębne silniki — pobierające prąd z tych samych ogniw — są zazwyczaj używane do obsługi podnośnika. Ważnymi częściami wózka są również:
- maszt, na którym montowane jest oprzyrządowanie służące do manipulowania ładunkiem;
- przeciwwaga, stabilizująca konstrukcję w czasie pracy (zwykle znajduje się ona wewnątrz obudowy);
- klatka operatora, zapewniająca bezpieczeństwo osobie obsługującej dane urządzenie.
Całość opiera się na wytrzymałej ramie.
Jakie są najpopularniejsze typy wózków podnośnikowych elektrycznych?
Wózki podnośnikowe mogą różnić się zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, a zwłaszcza — miejscem umieszczenia wideł. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się wózki:
- Czołowe. W ich wypadku widły znajdują się z przodu, przed operatorem.
- W konstrukcji tego typu widły zamontowane są prostopadle względem kierunku ruchu (ułatwia to manewrowanie w niektórych typach magazynów i transport długich ładunków, np. rur).
Na rynku dostępne są również specyficzne rozwiązania, pozwalające na wykonywanie specjalistycznych zadań, np. wózki z podestem, pozwalające na podnoszenie operatora wraz z ładunkiem (używane są one w magazynach o dużej wysokości składowania).
Wózek jezdniowy podnośnikowy elektryczny — jakie są jego najważniejsze zalety?
Wózek jezdniowy elektryczny to urządzenie przeznaczone do przemieszczania ładunków o dużej, sięgającej kilku ton masie. Budowa omawianego sprzętu pozwala na:
- wykorzystanie go do operowania produktami spaletyzowanymi i niespaletyzowanymi;
- zachowanie wysokiej zwrotności (ułatwia to przemieszczanie się po terenie magazynu);
- wykonywanie prac przy minimalnym wysiłku ze strony operatora — obsługa urządzenia odbywa się za pomocą prostej konsoli;
- podnoszenie ładunków na duże wysokości (nawet powyżej 20 metrów);
- operowanie delikatnymi produktami bez ryzyka ich uszkodzenia.
Wózki o napędzie elektrycznym są też znacznie tańsze w eksploatacji od konkurencyjnych rozwiązań z silnikiem spalinowym (koszt prądu jest — w porównaniu do oleju napędowego i LPG — stosunkowo niski). Na dodatek urządzenia te wymagają jedynie niewielkiej ilości prac konserwacyjnych, są ciche i nie emitują spalin (ta ostatnia cecha pozwala im operować w strefach, w których występują towary wrażliwe na zanieczyszczenia).
Kto może kierować wózkiem jezdniowym podnośnikowym elektrycznym?
Uprawnienia do operowania wózkiem jezdniowym o napędzie elektrycznym może zdobyć osoba, która:
- ukończyła osiemnasty rok życia;
- uzyskała zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu zadań;
- posiada wykształcenie co najmniej podstawowe.
Dla uzyskania stosownych dokumentów niezbędne jest odbycie odpowiedniego szkolenia i zdanie egzaminu. Przed podjęciem pracy w konkretnym zakładzie konieczne jest też przejście instruktażu stanowiskowego.
Gdzie stosuje się wózki jezdniowe podnośnikowe elektryczne?
Najważniejszą gałęzią gospodarki, w której stosowane są wózki jezdniowe podnośnikowe elektryczne, jest szeroko rozumiana logistyka magazynowa. Sprzęt ten używany jest na przykład:
- w sklepach i hurtowniach wielkopowierzchniowych;
- w magazynach wysokiego składowania (do rozmieszczania towarów w wyznaczonych miejscach oraz ich późniejszego pobierania);
- w zakładach produkcyjnych, w szczególności — w funkcjonujących w ich ramach składach wyrobów gotowych, półproduktów i surowców.
Istnieje również możliwość zastosowania wózków tego typu w innych gałęziach gospodarki, np. w rolnictwie, leśnictwie czy budownictwie (wymaga to jednak zwykle użycia specjalnego ogumienia, pozwalającego na poruszanie się w trudnym terenie).
Recent Comments