Konserwacja i naprawa gaśnic

konserwacja gaśnic Mateusz Błazik Biłgoraj

Środki gaśnicze są obowiązkowym wyposażeniem nie tylko szkół, czy miejsc pracy ale także każdego budynku i samochodu. Ten niepozorny przedmiot może skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, a co za tym idzie uratować nie tylko nasze mienie ale i również życie. Obsługa gaśnicy jest na tyle prosta, że nikt nie powinien mieć problemu z tym, by w razie konieczności właściwie się nią posłużyć. Nie jest to jednak produkt, który gwarantuje nam nieograniczony czas działania, w związku z czym, gaśnica powinna być co jakiś czas poddawana legalizacji i konserwacji. To podstawa bezpiecznego użytkowania, która jest od nas dodatkowo wymagana przez prawo.

Gdzie należy się udać w celu konserwacji gaśnicy?

Serwis gaśnic nie należy do łatwych zajęć i może wykonywać go jedynie osoba posiadająca wymaganą wiedzę i doświadczenie. Gaśnica składa się z naboju z gazem pod dużym ciśnieniem oraz środka gaśniczego w postaci piany lub proszku. Nabój pozwala szybko i sprawnie uwolnić środek znajdujący się w wewnętrznej komorze gaśnicy.

Konserwacja wymaga rozebrania jej na poszczególne części, zgodnie z wytycznymi producenta. Wszystkie elementy muszą zostać dokładnie oczyszczone oraz sprawdzone przez technika. W trakcie czyszczenia upewnia się on również, że na żadnej części sprzętu nie występuje korozja.

Bardzo istotnym krokiem konserwacji jest również sprawdzenie czy nic się nie blokuje ani nie zacina we wnętrzu gaśnicy. Dzięki regularnie przeprowadzanej, sumiennej konserwacji możemy mieć pewność, że w razie natychmiastowej potrzeby gaśnica się nie zatnie i pomoże nam w zahamowaniu pożaru.

Przegląd oraz naprawa gaśnicy

Co najmniej raz w roku należy dokonać przeglądu wszystkich typów gaśnic. Jest to konieczne badanie określające, czy sprzęt jest w dobrym stanie technicznym. Jednak legalizacja i konserwacja gaśnicy nie jest tym samym, co jej naprawa. Naprawy dokonuje się wtedy, gdy już pojawiła się jakaś wada. Do czynności naprawczych należy na przykład znakowanie lub malowanie, a także remont środka gaśniczego, który należy obowiązkowo wykonywać co 5 lat.

Czym się kierować podczas zakupu gaśnicy?

serwis gaśnic w BHPIWW Mateusz Błazik Biłgoraj

Z uwagi na ważną funkcję jaką spełnia gaśnica, nie powinniśmy ryzykować, kupując pierwszy produkt, który zauważymy w sklepie. Gdy w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się ochroną przeciwpożarową. W końcu nikt nie doradzi nam lepiej niż fachowcy.

Podczas zakupu gaśnic, należy ustalić między innymi jaka ich ilość oraz wielkość będą najlepsze. Liczba oraz wymiary zależą od charakteru danego miejsca oraz występującego w nim zagrożenia pożarowego. Pod uwagę brane są chociażby takie czynniki jak:

  • rodzaj składowanych materiałów,
  • powierzchnia obiektu,
  • dostęp do sprzętu gaśniczego,
  • a także odległość między poszczególnymi gaśnicami.

Firmy, które specjalizują się w zapewnianiu bezpieczeństwa PPOŻ budynków, wykonują audyty obiektów i na tej podstawie dobierają właściwą ilość gaśnic oraz ich wielkość, która najlepiej sprawdzi się w danym budynku. Dlatego planując zakup gaśnic, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy pomogą w doborze najlepszego rozwiązania dla danego budynku czy samochodu.

Skontaktuj się z nami pod numerem: 600 153 117